10 marca 2018

<< Wróć do Artykuły

Szkolenie "Praktyczne zagadnienia opinii biegłych sądowych"

W dniu 20 stycznia 2018 r. odbyło się szkolenie organizowane przez Centrum Innowacji i Rzeczoznawstwa Oddziału Warszawskiego SIMP. Tematem szkolenia było "Praktyczne zagadnienia opinii biegłych sądowych".

 

Szkolenie podzielone było na trzy zasadnicze części. 

 

Część 1 - Wprowadzenie.

Na wstępie omówiono ogólne zagadnienia związane z tytułem rzeczoznawcy SIMP w zakresie wyceny maszyn, urządzeń i pojazdów oraz tytułem biegłego sądowego. Przedstawiono zagadnienia związane ze standardami rzeczoznawców SIMP. Omówiono również warunki jakie należy spełnić, aby ubiegać się o uzyskanie wpisu na listę biegłych sądowych. Uczestników szkolenia zaznajomiono również z regułami odpowiedzialności biegłego sądowego oraz potrzebą stosowania ubezpieczenia.

 

Część 2 - praktyczne zagadnienia zabezpieczania materiałów dowodowych i sporządzania opinii.

Ta część szkolenia rozpoczęła się od omówienia teoretycznych zagadnień związanych ze sporządzaniem dokumentacji fotograficznej przedmiotu wyceny, prezentowany materiał zawierał liczne zdjęcia poglądowe wraz ze szczegółowym opisem. W kolejnym etapie skupiono się na czynnościach związanych z identyfikacją przedmiotu wyceny i oznaczeniem poszczególnych obiektów w dokumentacji fotograficznej oraz sporządzaniu szkiców sytuacyjnych. Drugą część szkolenia zakończono krótkim omówieniem zagadnień związanych z eksperymentem procesowym.

 

Część 3 - praktyczne zagadnienia opinii sądowych.

Trzecia część szkolenia, prowadzona przez sędziego Zbigniewa Miczka,  w pierwszej kolejności dotyczyła rodzaju biegłych sądowych, rodzajów opinii oraz procedury dopuszczania dowodu z opinii biegłych. Omówiono sposób oceny opinii biegłych w postępowaniu sądowym oraz opinie z wybranych dziedzin. Sędzia przedstawiając materiał szkoleniowy prezentował liczne wyroki sądów tyczące się poruszanej tematyki, jak również wspominał liczne przykłady, z którymi spotkał się w swojej pracy sądowej. Udzielał praktycznych rad dotyczących opiniowania w sprawach sądowych oraz roli biegłego w postępowaniach.  

 

Uczestnicy szkolenia otrzymali Certyfikat.